Drukarka Brother – “Nie można drukować 36” – co robić?

Brother DCP-J140W

Brother DCP-J140W

Komunikat o błędzie “Nie można drukować 36”. Ten błąd występuje w drukarkach firmy Brother. Co ciekawsze w kilku modelach a nie tylko w jednym konkretnym. Opis usterki: urządzenie drukuje ale w większości przypadków odmawia posłuszeństwa i pokazuje komunikat wyżej wymieniony na ekranie. W tym momencie nie da się nic zrobić drukarka się blokuje. Nie reaguje na nasze polecenia. Jest to komunikat zacięcia papieru. Producent nie określa jednoznacznie co to może być. Problem tkwi w zabrudzeniu wewnątrz drukarki. Należy ją rozebrać i wyczyścić wszystkie elementy, które decydują o tym w którym miejscu głowica ma się znajdować podczas drukowania. Dobrze jest też sprawdzić kabel USB bo taki błąd może być powiązany z gniazdem usb w drukarce. W moim przypadku po wykonaniu tych czynności drukarka zaczęła normalnie pracować. Także polecam tą doradę jest sprawdzona. W przypadku problemów proszę się kontaktować ze mną. Informuję że działasz na własną rękę. W przypadku pogorszenia usterki proszę nie mieć do mnie żalu. Pozdrawiam i życzę miłej naprawy.

14 thoughts on “Drukarka Brother – “Nie można drukować 36” – co robić?

 1. tomasz pisze:

  Cześć
  mam problem z drukarką DCP-585CW wyskakuje napis ,, druk niemożliwy 73” co mam z tym zrobić

  1. Witam
   W drukarce Brother DCP-585CW komunikat typu ,, druk niemożliwy 73” wskazuje na to że jest uszkodzenie mechaniczne.
   Proszę sprawdzić czy wewnątrz urządzenia nie ma zaciętego papieru lub obcych przedmiotów. Jeśli nie to może być uszkodzona stacja serwisowa miejsce w którym głowica drukująca jest czyszczona z resztek tuszu. Wtedy należy rozebrać drukarkę i wyczyścić to miejsce z zabrudzeń i resztek tuszu, które tam zalega. Proszę próbować samemu naprawić, ewentualnie zadzwoń do mnie na tel. 692-542-707 to postaram się pomóc. Pozdrawiam.

 2. Joanna pisze:

  Witam, mam drukarke DCP 195C – jest jakiś błąd “Dr. 36” – pojawia się komunikat, że mam zajrzeć do podręcznika użytkownika (ktorego nie mam). Co robić?

  1. Witam być może jest brudny enkoder. W tym przypadku trzeba drukarkę rozebrać i ją wyczyścić.

 3. Kasia pisze:

  Witam serdecznie. Mam problem w drukarce dcp-j315w. Błąd 36. Co mam zrobić?

  1. Pani Katarzyno “Błąd 36” w drukarce Brother to jest poważniejszy problem. Zapraszam do serwisu. Proszę dzwonić do mnie tel. 692-542-707 lub pisać wiadomość na tuszetoneryserwis@gmail.com

 4. Kasia pisze:

  Proszę o pomoc

 5. brother mfc-6490cw pisze:

  Witam serdecznie mam problem z drukarka brother mfc-6490cw, drukuje tylko z kopiowania, z komputera zero reakcji, skanuje bez problemu, widzi tez tusze, robiona juz byla reinstalacja sterowników. Zero reakcji.

  1. Pisze Pan że drukarka skanuje, ale czy robi ksero? Ewentualnie proszę wejść w Panel sterownia drukarki i faksy. Najechać kursorem na ikonę drukarki Brother i prawym przyciskiem myszy nacisnąć na ikonie. Pojawi się menu podręczne i lewym przyciskiem myszy nacisnąć na właściwości drukarki drukuj stronę testową. Proszę spróbować.

 6. Bronek pisze:

  Dzień dobry.
  Drukarka brother 115 c nie drukuje.Pojawia się komunikat papier jam .Rozlał mi się pampers w drukarce , wyczyściłem
  wszystko szczególnie przeźroczysty pasek po którym jedzie głowica i nic nie pomaga..Gdzie są jeszcze jakieś czujniki odpowiedzialne za to
  .Pozdrawiam

  1. Witam
   Przepraszam że tak późno odpowiadam na pytanie, ale jeśli jeszcze jest aktualne to proszę wyczyścić całą stację serwisową i powinno pomóc.
   Pozdrawiam

 7. Bassantie pisze:

  Jeśli mogę coś dodać… Czyszczenie ok, ale rozbieranie drukarki, to ostateczność. Ten błąd może się pojawić z bardzo błachego powodu. Np jakaś drobinka papieru albo grubszego kurzu wpadnie w niewłaściwe miejsce i jest stop. Czasami wystarczy po prostu ją otworzyć i pozwolić, by wózek z głowicą zmienił położenie. Docisnąć kabel itp. Zaczynajmy więc od najmnieszych, najmniej inwazyjnych zabiegów i jeśli nie ma poprawy, to szukamy głębiej.
  Pozdrawiam!

  1. Paulsky pisze:

   No ciekawe. A co jeśli głowica jest “zaparkowana” w stacji dokującej? Wypchnąć ją siłą? I czy nie pojawi się wtedy błąd 73? Czym czyścić pasek enkodera? Jak wyczyścić stację dokującą i czy trzeba do tego ją wymontować? I czy damy radę ją potem złożyć?
   Ja mam na stole drukarkę MFC-6490CW, głowicę wyczyściłem, sika mgiełkę aż miło, ale ma jeszcze błąd 73, który wyskakuje w momencie gdy ma coś wydrukować i próbuje pobrać papier. Nie startują wałki w obu podajnikach. Do tego momentu czyści głowicę, parkuje ją na stacji, wszystko bez błędów. Błąd 73 przy próbie pobrania papieru. Jakieś sugestie?

   1. Błąd 73 w Brother oznacza zacięcie papieru lub problem z enkoderem. Drukarkę proszę włączyć i w momencie gdy głowica przesunie się na środek odpiąć kabel zasilania od drukarki, albo dać jej jakieś zadanie do druku i wtedy odpiąć zasilanie. Wyczyścić enkoder albo usunąć papier albo oczyścić stacje serwisową. Lub czujnik w stacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous article

Reset drukarki Canon MG 2950