Jak zresetować drukarkę Canon MP252

Jak zresetować drukarkę Canon?
Co zrobić gdy pojawi się błąd: E 13 albo E 16 ?
Jak usunąć błąd

Urządzenie wielofunkcyjne Canon Pixma MP 252

Błąd wyżej wymieniony informuje nas o konieczności wymiany wkładu drukującego na nowy. Najczęściej taki komunikat powstaje, gdy wkład drukujący był napełniany lub został zakupiony i zamontowany zamiennik a są też przypadki takie, że przy wymianie na nowy oryginalny kartridż taki komunikat się pojawi. W drukarkach firmy Canon tak już jest, że kartki, które przejdą przez podajnik papieru są zliczane. Drukarka oblicza średnie pokrycie papieru przy zadrukowaniu strony i jeżeli stwierdzi, że tuszu zabrakło pojawia się błąd, który blokuje skaner i drukarkę. Wkłady napełnione albo zamienniki wykrywane są często jako puste stąd też powstaje błąd, czasami może być wada fabryczna elektroniki, która znajduje się w kartridżu, ale w większości przypadku w Canonie jest inaczej. Tusz, który jest fizycznie w pojemniku jest niewykrywany przez drukarkę tylko sam pojemnik.

Jak można usunąć komunikat o błędzie?

Należy najpierw zlokalizować przycisk reset (resume). Przycisk z narysowanym trójkątem w kółeczku, najczęściej jest koloru czerwonego na jasnym albo czarnym tle. Teoretycznie, gdy go naciśniemy i przytrzymamy około 5 sekund komunikat powinien zniknąć. W niektórych przypadkach drukarek należy nacisnąć przycisk reset i trzymając go nacisnąć jednocześnie Power i w takiej kombinacji przytrzymać około 1 min. Po czym zwolnić trzymanie i po chwili nacisnąć Power w celu wyłączenia drukarki. Teraz można przyciskiem Power ją uruchomić i powinna prawidłowo funkcjonować. Drukarka wtedy się odblokuje i będzie można jeszcze drukować oraz skanować na starym wkładzie, który jest zamontowany w drukarce. Można go napełnić albo też wymienić na nowy, gdy fizycznie już tuszu w nim nie będzie. Gdy jakość druku nie jest zadowalająca wkład drukujący może mieć zaschnięte dysze lub uszkodzone. W przypadku uszkodzonych dysz w wydruku pojawiają się białe pasy. Jeśli dysze są zaschnięte można spróbować je udrożnić specjalnym płynem do udrażniania głowic.

Pytanie, czy można w ten sposób uszkodzić drukarkę?

Oczywiście odpowiedź brzmi nie. Dlatego że działamy bezpośrednio na wkłady drukujące, które w każdej chwili możemy wymienić na nowe. Przy długotrwałym stosowaniu tego samego wkładu drukującego naturalnie, że się z czasem zużyje i trzeba będzie wymienić na nowy, ale to już jest rzeczą naturalną.

Jakich drukarek dotyczy się opis usuwania błędu?

Wszystkie drukarki Canon, w których występują wkłady drukujące: PG-37, CL-38, PG-40, CL-41, PG-50, CL-51, PG-510, CL-511, PG-512, CL-513.

Mam nadzieję, że porada, jaką tu napisałem przyda się komuś. Może akurat ktoś potrzebuje pilnie coś wydrukować a tu błąd E 13 albo E 16 i drukarka odmawia posłuszeństwa.

Jeśli masz pytania to zadzwoń albo napisz do mnie.

5 thoughts on “Jak zresetować drukarkę Canon MP252

 1. Ania pisze:

  Dziękuję za pomoc.trafiony artykul

 2. Ania pisze:

  Dziękuję za pomoc.trafiony artykul

 3. Zbigniew pisze:

  U mnie niestety ten sposób nie działa.Może są jakieś inne sposoby?.

  1. Witam, przyczyn może być wiele. Uszkodzone pliki systemowe, albo coś w rejestrach. Innego sposobu nie znam. Z doświadczenia to zawsze ten problem rozwiązywałem w ten sposób. W najgorszym przypadku proszę zrobić kopię danych i przywrócić system operacyjny do ustawień fabrycznych. W razie pytań proszę dzwonić do mnie. Pozdrawiam

 4. Beata pisze:

  W mojej drukarce Canon TS3150 po wymianie rutera z nowym hasłem WIFI pojawił się problem z połączeniem telefonu z drukarka i na wyświetlaczu obok ikonki antenki w lewym górnym rogu pojawił się krzyżyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *