Jak wyczyścić wentylator w laptopie?

Wentylator, który jest częścią układu chłodzenia w laptopie powinien być czyszczony. Teraz pytanie jak często? Można raz na rok, będzie to dobra odpowiedź, ale moim zdaniem powinno się czyścić wtedy gdy: obudowa laptopa jest bardzo nagrzana, lub słyszymy dziwne dźwięki stukania, które słychać w okolicy obudowy gdzie znajduje się wentylator.

Na zdjęciu widzimy Laptop Lenovo Y50-70. W tym laptopie wystarczy tylko zdjąć dolną obudowę i wentylator mamy na wierzchu. Zwróć uwagę na baterie, która podpięta jest do płyty głównej. W pierwszej kolejności proszę ja odpiąć.

Odpinamy przewody od wentylatora, które są podpięte do płyty głównej a następnie śrubokrętem gwiazdkowym odkręcamy trzy wkręty i wyciągamy wentylator. Czynności te robimy bardzo delikatnie powoli i z wyczuciem.

Wentylator i radiator czyścimy pędzelkiem i sprężonym powietrzem. W przypadku gdy laptop nigdy nie był czyszczony z kurzu zaleca się też zdemontować radiator, wyczyścić procesor i kartę graficzną izopropanolem oraz wymienić pastę termoprzewodzącą.

Po wyczyszczeniu z kurzu wentylatora i radiatora należy wszystko poskładać analogicznie w odwrotnej kolejności, zwracając uwagę na wszystkie szczegóły. Gdy założymy obudowę przystępujemy do testowania i sprawdzania naszego laptopa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *